Recipe: Tortellini Soup with all ingredients from BJs

This post may contain affiliate links, which means I will make a small commission if you click and make a purchase. Thank you for supportingMyBJsWholesale!Read our full disclosure policy here.

There are some nights, I just need a no fuss, easy to cook, easy to clean up, meal in a hurry.  That is why, I call this “Hurry Up Tortellini Soup”!

This recipe makes a very large batch, since we like eating it as leftovers. It tastes even better the next day.

Here are the cast of characters…

Ingredients: 
3 Cartons of Swanson Low Sodium Chicken Broth
Twin Pack of Rozzano Gourmet Five Cheese Tortellini
28 Slices of Pepperoni (cut into strips)
2 Tsp Black Pepper
4 Tsp Minced Garlic
3 Tsp Dried Basil
Pinch of Shredded Parmesan Cheese for Garnish

Directions:
Pour broth into the pot and bring to a rapid boil. Add chicken, tortellini, pepper, garlic and basil. Turn down heat to medium and let it boil gently for 5-7 minutes, stirring occasionally. Remove from heat. Stir in pepperoni and let stand for 5 minutes. Ladle into bowls and garnish with a pinch of parmesan cheese.

Cost Breakdown:
Progresso Chicken Broth (3 pack/32 oz) – $5.99 ( Some stores have the 6 packs now)
Hormel Pepperoni – $5.99
Rozzano Gourmet Five Cheese Tortellini (twin pack) – $9.99
Bella Rosa Shredded Parmesan Cheese – $7.99
Total Cost for Ingredients: $29.96

Cost Breakdown for Recipe:
Progresso Chicken Broth (3 pack/32 oz) – $5.99
Hormel Pepperoni – $5.99/24 servings = .25 x 2 = .50
Rozzano Gourmet Five Cheese Tortellini (twin pack) – $9.99

Bella Rosa Shredded Parmesan Cheese – $7.99/113 servings = .07 x 10 = .70
Total Cost for Recipe: $17.18

Number of Servings: 10
Cost Per Serving: $1.72

Notes:
You can certainly make this meal even more economical by using bouillon cubes instead of pre-packaged broth.  Or even make your own broth and keep it in the freezer!  I did not add the cost for the seasonings as I had them on hand, and felt that the cost was negligible.

Think about adding other things such as vegetables, chicken instead of pepperoni, or whatever you think sounds good.  Soup is very versatile that way.

Quick Tip: I keep that massive bag of pepperoni in my freezer, and just take out a few pinches as I need them.  No need to defrost!  They cook up quickly in all recipes.

Disclosure: This post may contain affiliate links.

Every Week Win a $25 BJ's Gift Card

Subscribe to our email for a weekly chance to win a $25 BJ's gift card.

Must open emails to be entered.

Powered by ConvertKit
This List  is the easiest & Fastest Way to Save the Most Money at BJs!

MORE WAYS TO SAVE

HURRY! Limited Time! Join BJ's for $40/yr & receive a $25 Gift Card When You Use My Referral Here25giftcardimage
AND Check out my BJs Ultimate Shopping Guide WITH Bonus PDFs of:
  •  Couponing Resource List
  •  101 Websites to Print Free Coupons From
  •  2018 Coupon Insert Schedule
  •  BJ’s Prices & # of Barcodes On Products
Get Yours Here. 

Total Comments (2)

  1. MatildaSeptember 6, 2013
  2. Alexis MarlonsApril 26, 2014
Kids Review: New Hanover’s Wholey Cheese Compared to Cheez-It
The Only Dry Shampoo I Love & You Can Get it at BJs
wellsley farms greek vanilla yogurt new item
Should You Buy Chobani Greek Yogurt or BJ’s Brand Wellsley Farms Greek yogurt?
Wondering how the Berkley Jensen (BJ's ) brand disinfecting wipes work? Check out this review on the BJs brand wipes compared to Lysol Wipes. #compare #reviews #BJswholesale #mybjswholesale
Lysol Disinfecting Wipes or BJ’s: Which Is Really Better?